Obec Paračov
ObecParačov

Výpis z kroniky

“Počátek Paračova klade se dle odhadu naslovo vzatého archeologa p. Bedřicha Dubského, bývalého zdejšího učitele, do doby mohylové, neboť šetřením zjistil z doby té dvě osady: jedna z “Luhu”, druhá na “Ouperové”. Z osad, které lid mohylový zakládal, zbyly pouhé hluboké jámy od 25 cm do 1 m. V nich nalezeny v popelovité prsti rozbité nádoby, používané k vaření, setlelé kosti a zuby zvířat, lepenice, přesleny a mlýnské kameny, totiž ploché kameny, na kterých lid menšími kameny drtil obilí. Na návrší zvaném “Stroupek” objevena osada Gallská.

Pod návrším zvaném “Na Oltářích” zjištěna osada ze starší doby hradištní, tj. z doby ještě před příchodem našich slovanských předků. Osada ta nalézá se na pozemcích pánů Filipa, Petržílky, Křiváčka, Hrnčíře. Do mladší doby hradištní, tedy již slovanské řadí se zjištěná osada na místě zvaném “U Luhu” na poli pánů: Hnrského, Vítra, Vachty a Koláře. Z toho vidmo, že na katastru paračovském bydleli lidé již před narozením K. P. Kdy povstal nynější Paračov, bude snad zjištěno dalším bádáním”.

Citováno z Kroniky obce Paračova, Kniha 1

Kostel

První domy stály v Paračově již ve 13 století. Tehdy byla postavena farnost (1316) nacházející se podle pověsti Na Oltářích. Tato farnost byla ale v době husitských bojů zničena. V roce 1704 byla postavena stará farní budova, která se nacházela již přímo v centru obce. Nynější kostel svatého Petra a Pavla je z roku 1832 a za ním se nachází i kaple, která je zde od roku 1685. Nová farní budova byla vystavena v roce 1900.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
pátek 26. 4. polojasno 13/0 °C